TRX Pilates

Maria Sharapova, Bar Rafaeli, David Beckham, Shag O’Neal… Hepsinin en büyük ortak yanı çok başarılı ve fit olmaları… Peki ya nasıl?

Son dönemlerde özellikle Amerika ve Avrupa’da hızla yayılan bir egzersiz biçimi olan TRX kısa zamanda forma girmenin yeni yöntemlerinden biri. Türkiye’de henüz birkaç yıldır var olan TRX’in en büyük özelliği ise egzersizde mekan sınırlamasını ortadan kaldırıyor oluşu. Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak zayıflamanızı ve sıkılaşmanızı sağlayan TRX’i bir kez kullanmaya başladığınızda artık ondan kaçışınız olmayacak. Evinizde, bahçenizde, parkta hatta plajda dahi fit kalabilmek adına tüm imkanlarınız hazır.TRX ile haftada 3 gün 30 dakika çalışmanın formunuzu korumanıza büyük katkı sağladığını söyleyen TRX Master Eğitmeni Bünyamin Aysoy ile ülkemiz için henüz yeni sayılacak bu egzersiz şekli hakkında söyleştik.

TRX nedir? 

TRX bir egzersiz türü aslında. Kendi vücut ağırlığınızla yaptığınız fonksiyonel antrenmanların günlük yaşamımızda bize lazım olan, yaşam kalitemizi yükselten egzersizlerin  de yapıldığı bir ürün. Aslında iki tane ürün. Biri TRX Suspension Training diğeri de RIP Trainer. Suspension Training iki kayıştan oluşan bir ürün. Rip Training ise bir çubuk ve bununla da kendi vücut ağırlığınızla çalışıyorsunuz. Biz daha fazla TRX Suspension’dan bahsedeceğiz çünkü o daha popüler.

TRX’i  daha çok ne için tercih etmeliyiz? Zayıflamak mı formda kalmak için mi?

Sizin amacınız neyse ona uygun olarak kullanabilirsiniz. Çok kilolusunuz  ve yağ yakmak istiyorsanız da kullanabilirsiniz. Genelde yağ yakmak için kardiyovasküler çalışmalar yapmalıyız. Koşu bandında koşmalı, bisiklet sürmeliyiz. Bunlar tabiî ki doğru çözüm yolları ancak eksik. Koşarak ve bisiklet sürerek olduğu gibi kendi vücut ağırlığınız ile de aynı amaca ulaşabilirsiniz. TRX ile de kalp dolaşım sisteminizi çalıştırabilirsiniz. Kalp dolaşım sisteminizi çalıştırdığınız zaman zaten vücudunuz yağ yakmaya başlıyor. TRX’in en büyük özelliği de nabzınızı çok kısa sürede yükseltmesi. Böylece vücut tepki veriyor ve yağ yakmaya başlıyor.

Bölgesel zayıflamada etkili mi?

Bölgesel zayıflama olarak bakmayalım. Zira TRX ile vücudunuz yağ yakmaya başladığı için  kendisi karar veriyor nerden yağ yakacağına.Ama kas çalışması olarak, örneğin kollarınızı çalıştırmak istiyorsanız sadece kollarınızı yahut bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz.

Merhaba! Aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıkladığınızda, mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

WhatsApp'la bizimle iletişime geçin