Postür Nedir Doğru Postür Nasıl Olmalıdır?

Postur Nedir? Doğru Postur nasıl olmalıdır?

Bu yazımızda hep bildiğimiz ama göz ardı ettiğimiz Postur nedir? Doğru postur nasıl olmalıdır sorularını yanıtlamaya çalışacağız. Postur(duruş) bozuklukları hakkında blog sayfamızda yazılar yayınlamıştık. Bu yazımızda kısaca posturün tanımını yapmaya çalışacağız ve doğru postur hakkında bilgiler vereceğiz. Keyifle okuyun ve paylaşarak faydalı bilginin yayılmasını sağlayın.

Postur Nedir?

Postur iskelet sistemimizin doğru duruş şeklidir. Tıp dilinde postür(duruş), vücut kısımlarının diziliş ve düzenidir. Vücudumuzun duruşu, duygusal durum, vücut tipi, alışkanlıklar, kalıtım ve kas dengesi gibi birçok faktör tarafından belirlenir. Postür statik veya dinamik olarak ikiye ayrılır. Oturma, ayakta durma, yatma sırasında vücudun duruş şekline statik postür (sabit duruş), hareket esnasında vücudun duruş şekline ise dinamik postür (hareketli duruş) denilir.

Doğru postür nasıl olmalıdır?

Kas iskelet sisteminde bir zorlanmaya sebep olmayan, vücudun normal eğriliklerinin korunduğu, eklemlere uygulanan kuvvetlerin dengeli dağıldığı duruşa normal postür yada normal duruş denilir. Doğru postur baş ve göğüs dik, çene, karın ve kalça içe çekik, dizler düzgün ve ayak araları 15 cm aralık olacak şekilde ayakta durmaktır. Doğru posturde kaslar arasında dengeli bir bağlantı vardır. Bu da omurga üzerine binen yükü azaltır.

İyi bir postür eğitimi çocukluk yaşından itibaren başlar. Kötü postür hayatın ileri dönemlerinde karşılaşılabilecek birçok romatizmal hastalığın, organ bozukluklarının ve ruhsal bozuklukların sebebi olabilir. Doğru posturle  boyun bel ve sırt ağrıları olmaz ve kişi çabuk yorulmaz.

Postur ve Pilates

İyi bir postur sağlıklı bir vücudun ve doğru yapılmış pilates egzersizlerinin göstergesidir. Pilates ve postur ayrılmaz kavramlardır. Pilates yaparken sıkılaşmış olabilirsiniz ama egzersizleri doğru yapmadıysanız yada duruşunuza yönelik çalışmalar yapılmadıysa büyük hata yaptınız demektir.

 

Pilates neden doğru postur için etkili?

Önceki yazılarımızda pilates prensiplerinden bahsetmiştik. Pilatesin olmazsa olmazlarından Merkezleme her egzersizde güç evini (Power House) hedef alır. Vücudumuzun dengesini ve koordinasyonunu kontrol eden sistemler karın bölgesi çalışmasıyla belirlenir. Karın bölgesi pilateste güç evi olarak anılır. Bütün hareketlerimizin merkezidir ve her harekette aktif olmalıdır. Pilates sırasında yaptığınız her hareket iskeletinizin doğru olarak hizalanmasına yardımcı olur. Ayrıca bu hizayı koruyan kasları da güçlendirir.

Pilatese Başlamadan

Postur Analiz Grafiği

Kişide postüral bir bozukluk olup olmadığının anlaşılmasında, postür analizi önemli bir rol oynamaktadır. Bu analizin çeşitli kısımları bulunmaktadır. Bu kısımlar, eklem hareketlerini inceleme, kasların kısalık testleri, düzlem ile eksen analizleri ve de anatomik yapıdaki pozisyon değerlendirmeleri gibi isimler almıştır. Pilates çalışmalarına başlamadan önce duruş analizi ve fonksiyonel analizlerden uzaklaşıldığına gelecekte sorunlar yada büyüyen açılar yaratma riskini almış olursunuz.

Bu yazımızda sizlere posturun önemini ve doğru posturün nasıl olması gerektiğini izah etmeye çalıştık. Yukarıda belirttiğimiz gibi iyi bir postur vücudumuz için hayati önem taşır. Yapacağınız aletli pilates egzersizleri ile sizde doğru posture kavuşabilir, sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

Merhaba! Aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıkladığınızda, mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

WhatsApp'la bizimle iletişime geçin