Mat Pilates

Mat Pilates, kas gruplarının güçlenmesi ve esnemesi yardımı ile dengeli bir bedene sahip olabilmeye odaklanan özel bir tekniktir.

Bu hedefe, Mat Pilates Uzmanı yönlendirmeleri ile sürekli ve kontrollü hareketlerin doğru nefes teknikleri ile birlikte uygulanmasıyla ulaşılır.

Mat pilates karın ve sırttaki kas gruplarını ve omurgayı en derinden tutan kasları güçlendirir; tüm bedende güç ve esnekliği geliştirerek iyi bir duruş sağlar. Yoğun gününüze başlamanın ya da bitirmenin mükemmel yolu.

Yerçekimine karşı koyan tek şey bedeniniz

Mat üzerinde yapılan egzersizlerde yerçekimine karşı koyacak olan sadece bedeninizdir.
Dolayısıyla bedeninizdeki kontrol ve hareketin verimliği sizin motivasyonunuza bağlıdır.
Pes etme noktası  sadece size kalmıştır, hemen pes edenlerdenseniz kaytarma oranı biraz daha yüksektir. 

Tüm kas gruplarını çalıştırır

Mat egzersizlerinde tüm kas gruplarını çalıştırmaya yönelik  çeşitli varyasyonlarda hareketler vardır. Top veya lastik gibi aparatlarla hedeflenen kas grupları daha çok çalıştırılabilir.

Grup derslerini, kalabalık dersleri sevenler için ideal

Mat dersleri kalabalık sınıflarda verildiği için, grup psikolojisi ile kişinin motivasyonunu yüksek tutmasını sağlar. Cevrede hareketi yapanları gördükçe motive olanlardansanız, mat pilatesi sizin için uygun bir seçenek.

Aletli Pilates ile Mat Pilates’in farkları nelerdir?

Pilates yapmak istiyorsunuz fakat Aletli Pilates mi Mat Pilates mi karar veremediniz. Nereden başlamanız gerekli? Bu sorunun cevabı neye ihtiyacınız olduğuna ve ne kadar hızla ilerlemek istediğinize göre değişir.
Aslında Aletli Pilates (Reformer) ile Mat Pilates’in (Matwork) özü aynıdır. İkisi de aynı kas gruplarını çalıştırır. İkisi de Temel Pilates Prensipleri’ni (NefesKonsantrasyonMerkezlemeKontrolKesinlik ve Akıcılık) esas alır. Fakat Mat Pilates derslerinde vücut ağırlığı kullanılırken, Aletli Pilates derslerinde buna yaylı sistem de eklenir.Mat Pilates minderlerin üzerinde kendi vücut ağırlığımızla yaptığımız oldukça faydalı seri hareketler bütünüdür. Kimi zaman bu derslerde hareketlerin modifikasyonları için tera bant, top, çember gibi ekipmanlar da kullanılır. Bu dersler genellikle grup olarak yapıldığından eğitmenin her öğrenci ile ders esnasında birebir ve ayrıntılı olarak ilgilenebilmesi pek mümkün değildir. Fakat doğru ve disiplinli şekilde uygulandığı takdirde

Matwork egzersizleri oldukça faydalıdır ve istenilen sonuca ulaşmanıza olanak sağlar.Aletli Pilates dersleri ise birebir özel eğitmen kontrolünde yapılır. Derslerde uygulanacak program, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına ve neyi hedeflediklerine göre hazırlanır. Reformer , Cadillac, Trapez adlı aletlerin üzerindeki yaylar ile direnç ve kuvvet uygulanarak bireyin kısa sürede beden ve zihin bütünlüğünün sağlanması amaçlanır. Her hareket için değişen yay ağırlıklarıyla, vücut direnci ve dayanıklılık Mat Pilates’e göre daha kısa sürede arttırılır. Aletli Pilates ile boyun-bel-omuz-sırt-diz bölgelerinde oluşan deformasyonların da kontrollü ve güvenli bir program ile daha kısa sürede giderilmesi mümkündür. Duruş bozukluklarına yönelik çalışmalarda da Aletli Pilates, Mat Pilates’e göre daha hızlı sonuç verir.

Merhaba! Aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıkladığınızda, mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

WhatsApp'la bizimle iletişime geçin